Glavna svrha ovog internet-portala je da obezbijeđuje i širi informacije o filmu United European Christendom – Heal the Schism Now! (Sjedinjeno Europsko Kršćanstvo – Iscijelite Šizmu Sad!) Glavna svrha tog filma je da zauzvrat doprinese ponovnom sjedinjenju Pravoslavno-Katoličke Crkve i osnivanju, ili ponovnom osnivanju, većeg civilizacijskog jedinstva i cjelovitosti unutar kršćanstva, počevši s europskim kršćanstvom. Ovaj film namjerava se obratiti zajednici kršćanskih vjernika. U važnom smislu, Sjedinjeno Europsko Kršćanstvo – Iscijelite Šizmu Sad je dva filma, prije no dva dijela jednog filma, jer su te dvije teme tako udaljene jedna od druge. Jedna tema, europsko kršćanstvo, veoma je značajna. Druga tema, crkva, neusporedivo je značajnija. Ne očekujte pomanjkanje očiglednih proturječja u shvatanju načina na koji zajednica kršćanskih vjernika treba postupiti u ove dvije stvari.
Prvi dio, nazovimo ga prvi film, pokušava obraditi teološka, ekleziološka i druga pitanja povezana s šizmom unutar crkve u 5. stoljeću, a osobito s velikom šizmom unutar crkve, onom koja se prema konvenciji datira 1054., a koja se odvijala između 9. stoljeća i početka 13. stoljeća i poslije. S obzirom na dana pitanja, koja se bave našom borbom za razumijevanje namjera Boga s Njegovom crkvom, te rasprave ne mogu se smatrati neozbiljnim. S obzirom na razumijevanje koje svi kršćani Božjih zapovijedi dijele prema takvom jedinstvu, a koje se nadmoćno odražava u Svetom pismu prikazanom na ovom internet-portalu, te rasprave ne mogu se smatrati nepremostivim.
Sadašnje stvarnosti, kao i spisi eminentnih mislilaca u tim oblastima i dijalozi među starijim crkvenim hijerarsima i njihovi programi, sugeriraju da je korporativno ponovno ujedinjenje moguće među crkvama tradicije, onim koje su zadržale sakramente – prije svega euharistiku – i apostolsko naslijeđe i pravomoćno zaređeno sveštenstvo. Te crkve, u rastućem redoslijedu po broju ljudi u njihovim zajednicama vjernika, su (1) istočne pravoslavne crkve; (2) pravoslavne crkve koje su u savezu s ekumenskim carigradskim patrijarhom; i (3) katolička crkva. Ovoj općeprihvaćenoj listi autor ovog filma dodao bi i četvrtu grupu. Dok i pravoslavne crkve i katolička crkva zvanično pokušavaju postupati s crkvama iz ove grupe tako što nemaju veze s njima, doista ignorirajući njihovo postojanje u najvećoj mogućoj mjeri, za ovu četvrtu grupu može se reći da se sastoji od onih pravoslavnih crkava bizantsko-slavenske liturgijske tradicije koje nisu u savezu s ekumenskim carigradskim patrijarhom. Ukrajinska pravoslavna crkva, kijevski patrijarhat, samo je najbrojnija od velikog broja crkava koje su upletene u tu ekleziološku zbrku.
Iako su protestanti važni za kršćanstvo, pojava protestantizma i nebrojenih podjela unutar zapadne crkve, koja je počela (s nekim malim izuzecima) od 16. stoljeća, nije dio ovog prvog filma. Ona je ipak veliki dio priče koja je ispričana u „drugom“ filmu.
Drugi film poziva gledatelja da uđe u civilizacijsko samoispitivanje o cijeni kršćanske razjedinjenosti. On se u suštini sastoji od niza studija slučajeva o cijeni šizme. On također poziva gledatelja da se zaokupi s malo informiranih špekulacija o tome što kršćanstvo, počevši s europskim kršćanstvom, može očekivati ako situacija kršćanske razjedinjenosti potraje. Što mislite, kako nam je išlo? Krenuli smo u pravom smjeru?
Zajednica vjernika odlučit će konačno hoće li se to jedinstvo crkve dogoditi ili se doista neće dogoditi. Crkveni hijerarsi imaju svoje podijeljene uloge. Oni nisu voljni potpisati zajedničku deklaraciju, ili apostolski ustav, ili neke druge dokumente koji bi povratili savez i jedinstvo, ali čak i kad bi to učinili, bez potpore u zajednici kršćanskih vjernika takva deklaracija bi podbacila, kao i ona iz 1439. ... kad je najveća crkva kršćanstva postala džamija. |