E weboldal legfőbb célja, hogy tájékoztatást nyújtson és terjesszen az United European Christendom – Heal the Schism Now (Egyesült Európai Kereszténység – Szüntessük meg az egyházszakadást most) című filmről; A film elsődleges célja, hogy hozzájáruljon az Ortodox és a Katolikus Egyház újraegyesítéséhez és, hogy nagyobb kulturális egységet és integritást hozzon létre a kereszténység között, az európai kereszténységtől kezdve. A film a keresztény hívőkhöz szól. Fontos kiemelni, hogy az Egyesült Európai Kereszténység – Szüntessük meg az egyházszakadást most valójában két film és nem egy film két része, mivel a két téma messze van egymástól. Az egyik, az európai kereszténység témája kimondottan fontos. A másik, az Egyház, páratlanul fontosabb. Ne gondoljuk, hogy nincsenek nyilvánvaló ellentétek azon a téren, hogy a keresztény hívők közösségének hogyan kell kezelnie ezt a két témát.
Az első rész, melyet az első filmnek fogunk hívni, az 5. századi Egyházon belüli egyházszakadás teológiai, ekleziológiai és egyéb kérdéseit, majd pontosabban az Egyházon belüli Nagy Egyházszakadás kérdéseit – melyet a hagyomány 1054-re tesz, s mely a 9. és a 13. század eleje között és később zajlott le – próbálja meg feldolgozni. A felvetett kérdések alapján, melyek erőfeszítéseinket érintik azzal kapcsolatosan, hogy megértsük Isten szándékait az Egyházzal, e vitát komolyan kell venni. Mivel valamennyi keresztény megérti Isten parancsát ezen egység érdekében, s ez világosan látszik a honlapon a Bibliából idézett részekből is, a vitát nem tarthatjuk nem leküzdhetetlennek.
Jelen valóság, ahogy kiemelkedő filozófusok e témával kapcsolatos írásai és az egyházi főszemélyek közötti párbeszéd és ezek programjai is, azt sugallják, hogy az újraegyesítés lehetséges a "Hagyományos" Egyházon belül, azaz azok között, akik megtartották a Szentségeket — és mindenekelőtt az Oltáriszentséget —, valamint az apostoli folyamatosságot és az érvényes papságot. Ezek, a hívők száma szerinti sorrendben a következők: (1) Keleti Ortodox Egyházak; (2) az Ortodox Egyházak, melyek a konstantinápolyi ortodox ökumenikus pátriárka alá tartoznak; és a (3) Katolikus Egyház. Ehhez a széles közben elismert listához szeretne a film rendezője egy negyedik csoportot hozzáadni. Míg az Ortodox Egyházak és a Katolikus Egyház hivatalosan megpróbál ezekkel az Egyházakkal tárgyalni úgy, hogy nem tárgyal velük, s úgy tesznek, mintha nem léteznének, ez a negyedik csoport azokból a bizánci-szláv liturgiai hagyományokra épülo Ortodox Egyházakból áll, melyek nem tartoznak a konstantinápolyi ortodox ökumenikus pátriárka alá. Az Ukrán Ortodox Egyház, a kijevi pátriárka csak egy a számos Egyház közül, melyek ehhez a zavaros ekleziológiai ügyhöz tartoznak.
Annak ellenére, hogy a protestánsok mennyire fontosak a kereszténység számára, a protestánsok érvényesülése és a nyugati Egyházon belüli számtalan felosztás, melyek (kisebb kivételekkel) a 16. században kezdődtek nem részei ennek az első filmnek. Viszont fontos részei annak a történetnek, melyet a "második" film mutat be.
A második film a nézőt egy kulturális áttekintésre készteti, mely a keresztény különválásért fizetett áron gondolkoztat el. Valójában egy sor az egyházszakadás árával kapcsolatos esettanulmányról van szó. Ezenkívül a film arra készteti a nézőt, hogy részt vegyen az eszmefuttatásban arról, hogy a kereszténység, az európai kereszténységtől kezdve mit várhat, ha a keresztény viszály folytatódik. Mit gondol arról, ahogy fejlődünk? A helyes irányba felé megyünk?
A hívők közössége határozza meg, hogy az Egyház egysége létrejön-e vagy sem. Az Egyházi főszemélyek kinevezett szereppel rendelkeznek. Még nem állnak készen arra, hogy aláírjanak egy közös nyilatkozatot vagy egy Pápai Alkotmányt vagy egyéb olyan okmányt, mely visszaállítja a Közösséget és az egységet, de még akkor is, ha megtennék, a keresztény hívők támogatása nélkül egy ilyen nyilatkozat sikertelen lenne ugyanúgy, mint 1439-ben... és a kereszténységben legnagyobb egyház egy Mecsetté válna. |
"A szétválás ellentmond Krisztus akaratának, és ez botrány a világon, és káros hatással van a Szentírás valamennyi teremtménynek való hirdetésének szent ügyére... Hinni Krisztusban azt jelenti, hogy egységre vágyunk, és az egység utáni vágy az Egyház utáni vágy; és az Egyház utáni vágy azt jelenti, hogy a kegyelem lelki közösségére vágyunk, mely az Atya terveinek felel meg az örökkévalóság kezdete óta. Ez Krisztus imájának az értelme: 'Ut unum sint.'"
II János Pál az azonos című 1995-i enciklikájában írja:
"A falak, melyek elválasztanak bennünket, nem érnek fel a mennyekbe."
A kijevi metropolita Platon: |
|